Magyar Teológia

A teológia magyar szellemiségű oldala.


Magyar Teológia – A magyar szellemiségű teológia oldala


Magyar Teológia


Az Élet Igéi



     

       Egy jó hírrel kell kezdenem: már van magyar teológia! Igaz van ennek egy rossz oldala is, mégpedig, hogy eddig nem volt. Annak ellenére nem, hogy Magyarországon ezer éve élnek magyar teológusok. És ezek a teológusok mindig is jól képzettek, híresen jól képzettek voltak és vannak ma is. Csupán egy aprócskának látszó hibát követtek el, ami azonban azt eredményezte, hogy elmentek a legfontosabb mellett. Ez a legfontosabb pedig az Isten Igéjének a magyar hon szellemi talajába vagy másképp szellemi földjébe vetése lett volna. Ezt sajnos elmulasztották, s helyette azt tették és teszik mind a mai napig, hogy a más fajtájú szellemi táptalajon elvetett, kisarjadt és felnevelt „mustárfát” hozzák ide áttelepítendő. S erre a tevékenységre hatalmas szellemi erőket mozgósítanak, mindhiába. Azt ugyanis látjuk, hogy nem sikerült önálló arculatot adni a magyar gondolkodásnak, igaz sok értelmiségi valószínűleg tagadja is, hogy szükség lenne ilyesmire. Önálló magyar teológiára, meg aztán végképp mi szükség? Hiszen – szokták mondani – külföldön már minden fontos teológiai gondolat megszületett, minden fontos teológiai sarokpont letétetett, nekünk elég csak ismételgetni azokat. Különben is, mit akarunk itt mi? Örüljünk, ha kegyesen befogadnak minket és megsimogatják az okos kis buksinkat! Bármilyen szomorú, van, nem is kevés magyarországi teológus, aki így gondolkodik. Tisztelet a kivételeknek, természetesen.


     Utóbbi gondolatsorból következik az én egyetlen erényem is, nevezetesen, hogy hajlandó voltam elgondolkodni azon, mit is kell tennie egy embernek, ha a tanítást szeretné működtetni hazájában. Én nem a tankönyvekhez fordultam útmutatásért e tekintetben, hanem a forráshoz, a Jézus tanítását elsősorban magában foglaló négy könyvhöz, a négy evangéliumhoz. Az abban foglaltak szerint járok el, amikor a tanítás magvait a magyar nép és nyelv szellemi földjébe vetem, s ami ennek nyomán kisarjad, lesz a magyar teológia.


     De mi a teológia és mi a teológus? A teológia egy görög szó és szó szerint azt jelenti, hogy az istenről, az istenekről való beszélés. Teológus pedig az, aki ezt cselekszi. Így költők, előadók, szónokok épp úgy lehetnek teológusok, mint a kutatók vagy a „szakemberek”. Közöttük, igazság szerint csak mennyiségi különbségek lehetnek – a tanulmányok és megszerzett ismeretek mennyisége szerint – amennyiben feltételezzük, hogy az odaadásuk egységes minőségű. És miért ne tételezhetnénk fel ezt azokról, akik az Isten dolgaival akarnak foglalkozni benső indíttatásból. Ha erre netán azt az ellenvetést tenné valaki, hogy ez a fajta széles értelmezési tartománya a teológiának csak a kora keresztény időkben volt sajátosság, akkor azt mondom, hogy elég szomorú! Ez ugyanis azt jelenti, hogy az Isten által való meghívottság gazdag változatosságát az emberek, a meghívottak egy csoportja, önzéstől és hatalomvágytól vezérelve megcsorbította az Isten szándékait. Egyébként gondoljunk csak bele, hogy a teológia szónak megfelelő magyar kifejezés, a hittudomány is mélyebb értelmű, mint a gyakorlati értelmezési köre. A hit, mint kifejezés most nyilván nem igényel nagyobb fejtegetést, de a tudomány szó esetében meg kell említeni, hogy ez a tudni ige származéka és nem csupán a szakmailag képzett emberekre érthető és alkalmazható, hanem mindazokra, akik valamilyen, minőségileg értékelhető tudással rendelkeznek. Sőt, régente tudós embernek hívták mindazokat is, akik valaminő ismeretekkel bírtak a benső világok irányában.


     Mitől magyar? És egyáltalán, miért kell magyarnak lennie? Nos, kézenfekvő a gondolat, hogy azért kell magyarnak lennie a teológiának, mert a magyar nép körében hirdettetik a Tanítás. Furcsának hat az indok? Hát igen, honunkban, ahol szinte az egész magyar értelmiség arra van ráhangolva, hogy idegen mintákon éldegéljen, furcsának hat ez az egyébként alapvető indoklás. Mindenhol máshol az lenne a furcsa, ha ez a gondolat nem merülne fel. Ez a legtermészetesebb kívánalom, ami létezik, hogy magyar nyelvű, magyarul gondolkodó emberek között, magyarul hirdettessék az Isten Igéje. Nem csupán mennyiségi értelemben, azaz nyelvtanilag értve magyarul.


     Közvetetten azt is látnunk kell, hogy az eddigi, idegen minták erőltetése révén működő egyházi élet nem bizonyult eredményesnek. Részsikerek és látszateredmények után mindig jött az összeomlás. Manapság is ezt éljük meg. Ráadásul jól látszik az a nagyon kényelmetlen és ezért agyonhallgatott tény is, hogy a Magyarországon hirdetett keresztény tanítás nem erősítette meg nemzetünket, hanem inkább meggyengítette. És ez nagy kellemetlen. Roppant kellemetlen. Nem is tudtak ezzel a ténnyel szembenézni még a történelmi felekezetek képviselői. Valószínűleg még a kérdés feltevésétől is rettegnének, ha merészelnék ezt. Különösen a tekintetben kellemetlen ez, hogy más nemzeteket viszont megerősített és sikeressé tett. Akkor minket miért nem? Hisz elszántság volt elegendő.


      Ezért tehát az alapoktól kell elkezdeni újra, noha természetesen figyelembe veendők a mások által elért eddigi eredmények is. Fel kell építenünk saját meglátásainkból saját szellemi épületünket. Ez elengedhetetlen feltétele belső szellemi egységünknek is. Nem lesz egység közöttünk, míg nem szerezzük meg szellemi önrendelkezésünket. Ez a feladat immár öt évszázada várat magára. Ideje nekikezdeni.



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 4
Tegnapi: 7
Heti: 18
Havi: 32
Össz.: 5 544

Látogatottság növelés
Oldal: Bevezetés
Magyar Teológia - © 2008 - 2024 - magyartheologia.hupont.hu

Az ingyenes honlapkészítés azt jelenti, hogy Ön készíti el a honlapját! Ingyen adjunk: Ingyen Honlap!

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »